Διήμερη εκπαιδευτική δράση στα Τρίκαλα- Καλαμπάκα

Του Παναγιώτη Σταματάκου, μαθητή της Γ΄ Γυμνασίου.

Στις 11 και 12 Μαΐου τα δύο τμήματα της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου μας επισκέφθηκαν τα Τρίκαλα στο πλαίσιο των μαθημάτων της Φυσικής Αγωγής και της Βιολογίας. Σκοπός της δράσης ήταν να συμμετέχουν σε φυσική δραστηριότητα «Κυνήγι Τρούφας» στο όμορφο φυσικό περιβάλλον της Καλαμπάκας να γνωρίσουν τη διατροφική αξία των μανιταριών, τη βιολογική  και θεραπευτική τους δράση. Η επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Μανιταριών της Καλαμπάκας συνέβαλε στην επίτευξη του στόχου καθώς οι μαθητές και μαθήτριες με την καθοδήγηση και ξενάγηση εξειδικευμένου προσωπικού γνώρισε είδη βρώσιμων μανιταριών αλλά και εντυπωσιακά είδη, εξαφανισμένα και μη, της παγκόσμιας πανίδας. Φυσικά δεν παρέλειψαν να γευτούν το εξαίσιο γεύμα με τα μανιτάρια που μας ετοίμασαν στο τέλος της περιήγησης μας στο δάσος.  Την επόμενη μέρα μετά την ξενάγηση στην πόλη των Τρικάλων και την επίσκεψη σε σημαντικά ιστορικά μνημεία της πόλης ακολούθησε επίσκεψη στον παραδοσιακό οικισμό Καστράκι στους πρόποδες των Μετεώρων. Η εκπαιδευτική δράση ολοκληρώθηκε στο Κέντρο Ψηφιακής Απεικόνισης Καλαμπάκας όπου οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν τρισδιάστατη προβολή της ιστορίας των μετεώρων και του σχηματισμού του γεωλογικού αυτού φαινομένου καθώς και της θρησκευτικής ιστορίας της περιοχής.

Οι μαθητές και μαθήτριες της Γ τάξης ευχαριστούν τους συνοδούς  εκπ/κους κ. Καρατζά Γεώργιο, κ Κονδύλη Μαρία και κ. Καζάνη Νεκτάριο για την πολύτιμη εμπειρία που τους προσέφεραν.